בשונה מתביעה נזיקית רגילה, במקרה של תאונת דרכים אין צורך להוכיח מי אשם בתאונה על מנת לזכות בפיצוי, ולרוב ההתדיינות נוגעת לסכום הפיצוי שעל חברת הביטוח לשלם לנפגע. כמו כן, בשונה מתביעות אחרות, במקרה של תאונות דרכים, לעיתים, קיימת אפשרות להגיש לחב' הביטוח בקשה לתשלום תכוף, ולהקדים חלק מתשלום הפיצוי שישולם בסיום התביעה.

התנאים הנדרשים לקבלת פיצוי הם כדלקמן-
א. קיומו של נזק גוף.
ב. רישיון נהיגה ותעודת ביטוח חובה תקפים למועד התאונה.
ג. נסיבות התאונה מהוות "תאונת דרכים" כהגדרתה בחוק.

נראה כי שני התנאים הראשונים לא מעוררים קושי מיוחד. יחד עם זאת, ביחס לתנאי השלישי, לעיתים הדברים אינם כה פשוטים. כך למשל, אדם שדלת המכונית נטרקה על ידו או אדם שנפגע במהלך טיפול/תיקון ברכב או אדם שנפל בעת היציאה מן הרכב, יכול ובנסיבות מסוימות תביעתו- תוכר ובנסיבות אחרות- תידחה.

חשוב לציין כי גם במקרים בהם לא היה רישיון נהיגה או תעודת ביטוח חובה בתוקף או במקרים כמו תאונת "פגע וברח" עדיין לעיתים תיתכן אפשרות להגיש תביעה נגד קרנית- קרן לפיצוי נפגעי תאונות דרכים.

מומלץ להתייעץ עם עו"ד הבקי בתחום הנזיקין והביטוח כבר בסמוך לאחר התאונה לשם קבלת ייעוץ בנוגע להמשך הצעדים הנדרשים והמסמכים הנחוצים.

עורך דין לענייני תאונות דרכים

קרדיט – canva

עורך דין לענייני תאונות דרכים

העומס בכבישים שרק הולך וגדל, מעלה את כמות תאונות הדרכים וגם את מספר תאונות הדרכים הקשות. לאחר תאונת דרכים, ולא משנה מי הגורם לתאונה, אמור כל נפגע לקבל פיצוי מחברת הביטוח בה הוא מבוטח בביטוח חובה לכיסוי נזקי גוף, ופיצוי על הנזק הנגרם לרכב אם ישנו ביטוח מקיף. כביכול דברים אמורים להיות פשוטים כי הנפגע משלם ביטוח, אך לא תמיד, ואולי אפילו לרוב, הסכום שתציע חברת הביטוח לא יהיה מספיק לכיסוי כל ההוצאות והנזקים. כאן נכנס לתמונה עורך דין לענייני תאונות דרכים.

מהו תפקידו של עורך דין לענייני תאונות דרכים?

עורך דין לענייני תאונות דרכים ידאג לכך שהתביעה תתנהל בצורה המסודרת ביותר שניתן, תוך איסוף חומרים וראיות המעידים על חומרת הנזק, על מצבו הרפואי של הנפגע כתוצאה מהתאונה, וזאת עם דגש על: כתוצאה מהתאונה. חברות ביטוח מנסות לטעון ככל שעולה בידן שנזקים שנגרמו לנפגע אינם נובעים מן התאונה ולכן הן לא צריכות לשלם פיצוי בעקבות נזקים אלה. איסוף כל החומרים כמו תוצאות בדיקות, סיכומי ביקור אצל רופא, בחדר מיון או בבית חולים, סיכומי טיפולים וכו' חשובים להוכחת הקשר הסיבתי בין התאונה לנזקים. עורך הדין יגיש תביעה הכוללת את כל החומרים, ינסה לנהל מו"מ מול חברת הביטוח כדי להשיג את הפיצוי המקסימלי ובמידת הצורך כמובן ייצג את הנפגע בבית המשפט.

מה ההתייחסות אל תאונת דרכים בחזרה מהעבודה?

אחת הנסיעות המרכזיות של אנשים בשגרה היא נסיעה אל העבודה ובחזרה ממנה. לכן, לא מפתיע שתאונות דרכים רבות קורות בזמן זה. עורך דין לענייני תאונות דרכים בעל ניסיון צריך לדעת לטפל גם במקרים אלה, בהם יש חיבור בין תאונת דרכים לבין תאונת עבודה, כי כל פגיעה שקשורה לעבודה, כולל בדרך אליה או בחזרה ממנה הופכת לתאונת עבודה. אז תהיה תביעה גם של חברת הביטוח אך גם של המוסד לביטוח לאומי, ואם ישנו ביטוח אובדן כושר עבודה פרטי לנפגע יהיה ניתן לתבוע גם את חברת הביטוח בה יש לו ביטוח זה. הדבר הופך את התביעה למורכבת יותר, למערבת גורמים רבים יותר ולכן חשוב שינהל אותה עורך דין לענייני תאונות דרכים בעל ניסיון רב בתחום.

עו"ד אסף שפירא הוא עורך דין המתמחה בנזיקין, כולל תביעות בעקבות תאונות דרכים, תאונות עבודה, רשלנות רפואית ועוד והוא ניהל תיקים מורכבים בהצלחה בכל אחד מסוגי התביעות. מוזמנים ליצור קשר