דיני הנזיקין הם חלק מן המשפט האזרחי ועוסקים במצבים שבהם נגרם לאדם נזק- לגופו, לרכושו או לשמו הטוב.

פקודת הנזיקין מאגדת בתוכה שורה של עוולות כדוגמת עוולת הרשלנות, תקיפה, הסגת גבול, שליחת יד, היזק על ידי כלב, הטעיה ועוד, כאשר העוולה השכיחה ביותר הנזכרת בפסיקת בתי המשפט היא עוולת הרשלנות.

לצד פקודת הנזיקין קיימים חיקוקים נוספים הנוגעים לתחומים שונים של דיני הנזיקין, וביניהם חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים, חוק זכויות החולה, חוק האחריות למוצרים פגומים, חוק הנזיקין האזרחיים (אחריות מדינה), חוק הביטוח הלאומי, חוק הנכים (תגמולים ושיקום), חוק איסור לשון הרע, חוק למניעת הטרדה מינית ועוד.

היות ותביעות נזיקיות מעוררות לעיתים סוגיות מתחום החוזים והביטוח, חיקוקים כדוגמת חוק חוזה הביטוח וחוק החוזים הם אף רלוונטיים.

כפי שניתן להבין, דיני הנזיקין כוללים תחומים שונים ומגוונים. להלן סקירה של התחומים בהם מתמחה משרדנו-

עורך דין לתביעות נזיקין

עורך דין לתביעות נזיקין

מצב בו נגרם לאדם נזק בעקבות פעולתו של אדם אחר או גוף כלשהו יכולה להיות עילה לתביעת נזיקין. תביעות נזיקין הן תחום רחב מאוד הכולל בתוכו נזקים לרכוש וגם נזקים לגוף ולנפש. הנזקים יכולים להיות מנזקים קלים ועד נזקים קשים ובלתי הפיכים וגם לנבוע מסיבות שונות, החל ממפגע סביבתי שגרם לנזק דרך תאנת דרכים ועד רשלנות בטיפול רפואי. תביעות הקשורות לרכוש יכולות לקרות בעקבות שריפה, שיטפון או ליקוי בניה, להיות תוצאה של רשלנות או פעולה מכוונת. לכן, עורך דין לתביעות נזיקין צריך להיות בעל ניסיון רב, ושדיני נזיקין יהיו תחום ההתמחות המרכזי שלו.

איך לבחור עורך דין לתביעות נזיקין?

כאמור, הדבר הראשון שיש לבדוק בבחירת עורך דין לתביעות נזיקין הוא שעורך הדין מתמקד בתחום זה. מעבר לכך, חשוב לוודא שיש לו ניסיון רב בייצוג וטיפול בלקוחות בנושא התביעה שלכם. כאמור נזיקין הוא תחום גדול ורחב בו יכולות להיות תביעות מסוגים שונים, נגד גורמים שונים שרובם הם גורמים חזקים כמו חברות ביטוח, המוסד לביטוח לאומי, חברות בניה ועוד. עורך הדין יצטרך לדעת איך להתנהל מול הגורם הנתבע ואיך להביא טיעונים וראיות משכנעים מספיק כדי שאתם בתור התובעים תקבלו את מלוא הפיצוי המגיע לכם. חשוב לבחור עורך דין מקומי המכיר היטב את האזור, דבר שיכול להיות רלוונטי למשל במקרה של פציעה בעקבות מפגע סביבתי שהרשות המקומית לא מטפלת בו והדבר ידוע למתגוררים באזור. מעבר למקצועיות חשוב גם הפן האנושי, שתהיה פתיחות והבנה ביניכם להבין עורך הדין.

קבלת פיצוי בעקבות תאונה

אחת מתביעות הנזיקין המוכרות הן אלה שמוגשות בעקבות תאונה. לא תמיד קל להוכיח שנזק שנגרם לאדם נובע ישירות מן התאונה. בין אם זו תאונת דרכים או תאונת עבודה. במקרים רבים חלק מההוצאות שנאלץ אדם להוציא בשל הפגיעה לא נלקחים בחשבון ע"י הגוף המפצה, בין אם זו חברת ביטוח, מקום עבודה או המוסד לביטוח לאומי. לכן, הפניה אל עורך דין לתביעות נזיקין צריכה להיות מוקדמת ככל האפשר גם אם התביעה עצמה תוגש מאוחר יותר. פניה מוקדמת תאפשר את ניהול התיק בצורה מאורגנת ומסודרת תוך איסוף כל המסמכים המעידים על הוצאות ונזק כספי וגם נזק גופני.

עו"ד אסף שפירא הוא עורך דין המומחה בתביעות נזיקין: גוף ורכוש. הוא בעל ניסיון רב בהתמודדות עם תיקים מורכבים ומול גופים חזקים. מוזמנים ליצור קשר.