תאונת דרכים כשאין ביטוח חובה

תאונת דרכים כשאין ביטוח חובה

על פי פקודת ביטוח רכב מנועי חלה חובת ביטוח על כל רכב הנוסע בכביש.

אם כן עולה השאלה מה דינו של נפגע תאונת דרכים כאשר מעורב רכב ללא תעודת ביטוח חובה תקפה?

במקרה ומדובר בהולך רגל שנפגע מרכב שלא היה מבוטח בביטוח חובה או למשל בתאונת "פגע וברח" כאשר זהות הרכב אינה ידועה, אותו אדם יוכל להגיש תביעה נגד "קרנית"- קרן לפיצוי נפגעי תאונות דרכים שהוקמה מכוח חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים, ותפקידה לפצות נפגע שאינו יכול לזכות בפיצוי מחברת ביטוח.

מה לגבי אדם שהיה נוסע ברכב בשעת התאונה?

תלוי. אם הוא ידע או סביר שידע כי לרכב אין ביטוח חובה, חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים שולל ממנו פיצוי. יחד עם זאת, במידה ולא ידע כי לרכב אין ביטוח חובה, יוכל לתבוע את קרנית.

מה לגבי אדם שנהג ברכב בשעת התאונה?

גם כאן, אם הנהג ידע או סביר שידע כי הוא נוהג ברכב ללא ביטוח חובה, חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים שולל ממנו פיצוי. חריג לכלל הזה הוא ביחס לתביעת תלויים במקרה של תאונה שכתוצאה ממנה הנהג נהרג. במקרה זה לתלוייו תעמוד זכות תביעה נגד קרנית, על אף שהנהג המנוח ידע כי הוא נוהג ברכב ללא ביטוח.

לעומת זאת, במקרים בהם לא הייתה ידיעה לנהג כי הוא נוהג ברכב ללא ביטוח חובה, הוא יוכל להגיש תביעה לפיצוי נגד קרנית. כך לדוגמה, עובד שהתבקש ע"י מעסיקו לערוך נסיעה ברכב של העבודה, ולא ידע כי לרכב אין ביטוח חובה, יוכל להגיש תביעה נגד קרנית במקרה של תאונת דרכים. יש לציין כי אותו מעביד שלא דאג כי לרכב תהיה תעודת ביטוח חובה תקפה, צפוי לתביעת השבה מצד קרנית בגין הכספים שתידרש לשלם לעובד.

קיימת עוד אפשרות והיא הגשת תביעת נזיקין "רגילה" שלא מכוח חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים. מה ההבדל? יש כמה וכמה הבדלים, אבל ההבדל המהותי ביותר הוא עיקרון האשם. בעוד בתביעה לפי חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים אין רלוונטיות מי אשם תאונה, בתביעת נזיקין יש צורך להוכיח כי התאונה אירעה בשל אשמו של אחר. כך למשל, אדם שידע כי הוא נוהג ללא ביטוח חובה יוכל עדיין לזכות בפיצוי במסגרת תביעת נזיקין "רגילה", אם יצליח להוכיח כי התאונה קרתה בגלל שהנהג השני הפר את הוראות תקנות התעבורה (נסע באדום, לא נתן זכות קדימה וכיוצ"ב) או למשל כי בשל תחזוקה לקויה של הכביש אירעה התאונה, ואז יוכל להפנות תביעתו נגד הרשות האחראית לתחזוקת הכביש. מטבע הדברים, לעיתים מדובר במשוכה לא פשוטה, ובמידה והנהג ללא הביטוח, לא יצליח להוכיח כי התאונה אירעה בשל אשמו של אחר, תביעתו צפויה להידחות.

לעו"ד אסף שפירא ניסיון רב בייצוג נפגעי תאונות דרכים. אתם מוזמנים לפנות למשרדנו לשם קבלת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות.

אודות עורך דין אסף שפירא

עוה"ד שפירא הינו בעל ניסיון רב של כעשור שנים בייצוג של מאות לקוחות במגוון תחומי דיני הנזיקין על גווניהם הרבים ומספק לקהל לקוחותיו שירות יעיל, אמין ואיכותי תוך הקפדה בלתי מתפשרת על סטנדרט מקצועי גבוה ועל יחס אישי לכל אורך הדרך.

קראו עוד »