רשלנות רפואית בביצוע בדיקות סקר גנטי

רשלנות רפואית בביצוע בדיקות סקר גנטי

בכל הריון, וגם בהיעדר בעיות רפואיות ברקע המשפחתי, קיים סיכון סטטיסטי של 3% ללידת ילד הלוקה במחלה או בתסמונת גנטית קשה.

 

על אף התקדמות הרפואה המודרנית, למרבה הצער, חלק מן המחלות אינן ניתנות לאבחון. עם זאת, באמצעות ייעוץ גנטי מתאים, זוגות רבים המעוניינים בכך יכולים לקבל מידע וכלים שיסייעו בידיהם להקטין את הסיכון ללידה של ילד החולה במחלה או בתסמונת גנטית קשה.

 

בדיקות גנטיות לאיתור נשאות של מוטציות גנטיות האחראיות למחלות כדוגמת תסמונת X שביר, טיי זקס, סיסטיק פיברוזיס, פרדר-ווילי, מחלות של שיתוק שרירים כדוגמת תסמונת דושן ועוד מחלות גנטיות קשות, זמינות מזה מספר שנים.

 

גם משרד הבריאות ואיגוד הגנטיקאים בישראל, מעת לעת, מחדשים את הנחיותיהם לגבי בדיקות גנטיות חדשות ביחס למחלות שבעבר לא היו ניתנות לאבחון.

 

חלק מן ההנחיות נועד לכלל הציבור, מבלי שקיים רקע משפחתי גנטי, בעוד חלק מן ההנחיות מתבססות בעיקר על מקום מוצאם האתני או העדתי של בני הזוג. לכן , לעתים קרובות ממליצים לערוך את הבדיקות הגנטיות לפני הכניסה להריון ולעיתים אפילו לפני הנישואים.

 

כמובן במידה והבדיקות הגנטיות, המבוצעות במהלך ההריון, מעלות חשד לפגם גנטי בעובר, מחובתו של הצוות הרפואי לספק להורים את כל המידע הרלוונטי בעניין ולהפנותם לביצוע בדיקות נוספות העשויות להיות רלוונטיות כדי לאשר או לשלול את החשד.

 

במצבים מסוימים יובהר לבני הזוג כי באפשרותם להפסיק את ההריון ולבצע הפלה נוכח הליקוי החמור.

 

רשלנות רפואית בביצוען של בדיקות הסקר הגנטי יכולה להתבטא במספר דרכים כאמור להלן-

  • אי הפניה של הזוגות לביצוע בדיקות גנטיות שרלוונטיות להם.
  • אי הפניה של הזוגות לביצוע המשך בדיקות גנטיות נוספות, לאור ממצאי הבדיקות הראשונות.
  • הפניה של הזוגות לביצוע בדיקות גנטיות שרלוונטיות להם, אך ללא מעקב אחרי התוצאות שלהן.
  • פיענוח שגוי של הבדיקות.
  • פיענוח של הבדיקות ללא מתן הסבר ברור ומקיף לבני הזוג.

 

במידה ונולד ילד החולה בתסמונת או מחלה גנטית קשה, מוצע לבחון האם רשלנות רפואית הובילה לכך. מטבע הדברים, לאור צרכיו המיוחדים והרבים של הילד החולה, הוצאות הטיפול צפויות להסתכם במיליוני שקלים, ולכן רצוי לפנות לקבלת ייעוץ משפטי מתאים, מעו"ד העוסק בתחום נזקי הגוף והרשלנות הרפואית, לצורך בחינת קיומה של עילת תביעה.

 

אתם מוזמנים לפנות למשרדנו לשם קבלת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות.

 

 

 

 

אודות עורך דין אסף שפירא

עוה"ד שפירא הינו בעל ניסיון רב של כעשור שנים בייצוג של מאות לקוחות במגוון תחומי דיני הנזיקין על גווניהם הרבים ומספק לקהל לקוחותיו שירות יעיל, אמין ואיכותי תוך הקפדה בלתי מתפשרת על סטנדרט מקצועי גבוה ועל יחס אישי לכל אורך הדרך.

קראו עוד »