קצבת ביטוח לאומי לילד אוטיסטי

נולד לך ילד? בחודשים ראשונים הילד נראה לך בסדר? ראיתי כל מיני תופעות כמו למשל שקוראים לו והוא לא עונה? חושדת שלפעוט יש בעיות התפתחות? הילד דופק עם כף בסיר? וקוראת לו מחדר אחר, ולא מתייחס לקול שלך ? יש לך ילד אחר אוטיסטי במשפחה? כפי שניתן לשים לב, קושי אחד מאלה שנראה להורים של הילד מעלה חשד לאבחון ילד אוטיסטי . . אימהות ואבות "רצים" להבין מה לא בסדר עם הילד שלהם, עוקבים בטיפולים ועד כה משלמים כספים רבים מאוד ומשקיעים זמן רב.

לפתח בית המשפט האזורי לעבודה מגיעות תביעות אשר חושפת בעיה כאובה " הכרה באוטיזם בביטוח לאומי" : משפחות מוציאות לעתים אלפי שקלים לפני שיתחילו לקבל קצבה מהביטוח הלאומי אשר משלם כמה שפחות וכמה שיותר מאוח למשפחות המגדלות ילדים אוטיסטים.

החוק קובע בדבר ילד אוטיזם, שניתן לקבל את קצבת הביטוח הלאומי ממועד שאובחנו התסמינים למחלה על ידי גורם מוסמך .אך החוק מפצה את המשפחה לילד אוטיסטי באופן מוגבל עד הפיצוי עד שנה אחורה בלבד מזמן התביעה.

.

על פי חוק של הביטוח הלאומי הביטוח לאומי משלם רק שנה אחורה ממועד התביעה של הילד כאוטיסטי ,אך מחד גיסא, במקרים רבים ניתן לראות שביטוח לאומי מתחיל לשלם קצבה למשפחות לילדים אוטיסטים רק במועד התביעה או כמה חודשים בודדים לאחור, ללא היכנעות להוראות החוק של הביטוח לאומי באשר לשלם עד שנה אחורה ממועד הגשת התביעה.

ומאידך גיסא , במצבים שבהם ביטוח הלאומי משלם למשפחות לילדים אוטיסטים קצבה ממועד התביעה או עד שנה לאחור, מצטברות הוצאות רבות מאוד ל המשפחות לילדים אוטיסטים בכדי לטפל בהם זמן רב קודם בשל אבחון קודם בהרבה זמן לילד האוטיסטי. ברב המקרים מדובר על הוצאות בסך שמגיע עד מאות אלפי שקלים אשר המשפחות מתקשות לעמוד בהן.

 

אז מה עושים ?

המשפחות מבקשות מבית הדין, ע"י משרד עו"ד למנות מחדש ועדה רפואית מטעם הביטוח הלאומי שתדון בתיקיהן עם התייחסות למועד אבחונו, כילד נכה, מועד התחלת התסמינים לילד או מתי החלה המשפחה לטפל בילד ומתי נוצר מה שנקרא "עומס טיפולי".

לפיכך, ביום שמקבלים אבחון על התחלת התסמינים לילד אוטיסטי , תפעילו בזמן ,כי במידה ולא פועל בזמן. מצב הילד יתדרדר וההורה מפסיד את הילד. , תפנו ע"י עו"ד בתביעה לביטוח הלאומי, מתוך רצון לקבל את הקצבה עבור כל התקופה מאז היותו פעוט.

במקרים של משפחות לילדים אוטיסטים המצב הינו חריג ממחלות שונות אחרות , כי במחלות אחרות קיימת אפשרות לכסות כלכלית את ההוצאות של הטיפולים במחלה , לפחות באופן חלקי ולהסתייע בביטוחים שונים כמו ביטוח בריאות, קופות חולים, ביטוחים משלימים.

אולם, במקרה של המשפחות לילדים אוטיסטים, ,המשפחות משלמות סכומים גבוהים בסך של אלפי שקלים בחודש ויותר, שלרוב אין להם כיסוי מגורם אחר או בשום מסגרת. וכתוצאה מכך ההורים לילד אוטיסט עלול להפחית את הסיכויים מלדאוג לעתידו של הילד האוטיסטי, מבחינת טיפולים ומעקבים לשיפור את מצבו הבריאותי .

עומס הטיפולים פוגע כלכלית במשפחות

על פי המחקר שנערך במהלך שנת מאי 2016 ע"י משרד הכלכלה בהנהלת מיכל אלפסי, בדבר השתתפותם של הורים לילדים עם מוגבלות בשוק העבודה מאפיינים וחסמים ", אשר בדק השפעת ההורוּת לילד/ה עם צרכים מיוחדים על התפקוד בשוק העבודה בממוצע לחודש, נמצא בממוצע לחודש," הורים לילדים עם מוגבלות נאלצים להיעדר 2.8 ימים לצורכי הטיפול בילד, כאשר לעיתים מדובר בהיעדרות של יום מלא ולעיתים בהיעדרות של יום חלקי. אין הבדלים משמעותיים בין אימהות לאבות בהקשר זה. ü בסה"כ, ההורים מדווחים על פער של 4.10 ימים )לרעתם( בין מספר ימי החופש להם הם זכאים לבין המספר שניצלו בפועל. ü קרוב ל – %60 מההורים דיווחו כי 8 פעמים בממוצע בשנה הם נאלצים לדווח על ימי חופש מלאים, אע"פ שההיעדרות לצורכי הטיפול בילד ארכה חצי יום. ü כ – %30 מההורים דיווחו כי במקום עבודתם, הזכאות ליום מחלה אינה מן היום הראשון. ü ממוצע ימי ההיעדרות מהעבודה המלאים בחודש, הינו גבוה יותר בקרב הורים לילדים עם מוגבלות חמורה מאשר בקרב הורים לילדים עם מוגבלות בינונית וקלה – 8.3 ו – 2.3 בהתאמה."

 

אולם, בנוסף לקושיים אלה , קיים קושי נוסף. כ – 82% מההורים דיווחו במחקר של משרד הכלכלה, כי ההורים לילד עם צרכים מיוחדים משפיעה על מצבם הרגשי, וכ 87% מהם נפגעו בתפקודם כהורים..

לכן , בזמן של הגילוי שילדך הוא אוטיסט , עולות להורים של ילדים אוטיסטים תחושות קשות. כמו לדוגמא ישנם המשפחות, עוברות משבר נפשי קשה אשר חולף זמן עד שהן מוכנות לקלוט ולהכיר באבחון ילדיהם או משתכנעות בכך, וישנם הורים נכנסים למצב נפשי מתבטא בדיכאון , עוברים לעתים כמה שנים ארוכות עד להגשת התביעה. ובכך המשפחות תישא בנטל כלילי ועמוס טיפולי של שנים שאינן מכוסות מבחינת הביטוח לאומי, או לא נכנסות לזכאות בשל העיכוב הזה.

עו"ד אסף שפירא מבקש לאתר משפחות נוספות שמצויות באותה בעיה, ובאותו עיוות שיצר החוק על מנת להרחיב את המידע וההכרה בילדים אוטיזם בביטוח לאומי.

לעו"ד אסף שפירא ניסיון רב בייצוג משפחות לילדים אוטיסטים . אתם מוזמנים לפנות למשרדנו לשם קבלת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות. תן לנו להילחם למענך!

אודות עורך דין אסף שפירא

עוה"ד שפירא הינו בעל ניסיון רב של כעשור שנים בייצוג של מאות לקוחות במגוון תחומי דיני הנזיקין על גווניהם הרבים ומספק לקהל לקוחותיו שירות יעיל, אמין ואיכותי תוך הקפדה בלתי מתפשרת על סטנדרט מקצועי גבוה ועל יחס אישי לכל אורך הדרך.

קראו עוד »