התיקון לחוק הנכים והפגיעה במשרתי הקבע

התיקון לחוק הנכים והפגיעה במשרתי הקבע

ביום 27/4/17 יכנס לתוקפו תיקון מהותי מאוד בחוק הנכים (תגמולים ושיקום). משמעות התיקון היא כי ההכרה במשרתי הקבע בצה"ל תצטמצם רק למקרים של חבלה שנגרמה במהלך פעילות מבצעית או אירוע שהוא ייחודי לשירות הצבאי.
משמעות הדבר היא כי אם משרת הקבע נפגע בפעילות שיכולה לקרות תיאורטית גם באזרחות, הרי שתנאי הייחודיות לא יתקיים והוא לא יוכר כנכה משרד הביטחון. כך לדוגמא, עד למועד התיקון, חייל ששבר את ידו עקב היתקלות במהמורה בשטח הבסיס היה זוכה להכרה ממשרד הביטחון, אולם ממועד כניסת התיקון לתוקף, פגיעה כזו לא תוכר ע"י משרד הביטחון ויהיה על הנפגע לפנות לענף נפגעי עבודה במוסד לביטוח לאומי.

בנוסף החל ממועד כניסת התיקון לתוקף, איש הקבע יוכל להיות מוכר ע"י משרד הביטחון רק במידה ומחלתו נכללת ברשימת "מחלות שירות" שהינה מצומצמת למדי, ובכפוף לכך שהמחלה נגרמה עקב אירוע הייחודי לשירות הצבאי.
התיקון לא יחול רק על אנשי הקבע המשרתים בצה"ל כי אם על כלל אנשי כוחות הביטחון כדוגמת שוטרים, סוהרים, אנשי משמר הכנסת וכיוצ"ב. התיקון לא יחול על חיילים בשירות סדיר ועל חיילים המשרתים במילואים.

מטבע הדברים, התיקון עשוי להוביל למצבים אבסורדיים. כך למשל, חייל סדיר שלקה במחלת קרוהן או סכרת, עקב הלחץ בו היה נתון במהלך פעילות מבצעית יזכה להכרה ממשרד הביטחון, בעוד חברו שלקה באותה מחלה, במהלך אותה פעילות מבצעית, לא יוכר רק מן הטעם כי הוא משרת בקבע.
ימים יגידו כיצד בתי המשפט יתמודדו עם המצבים האבסורדיים ועיוותי הדין אשר התיקון הנדון צפוי להוליד.

אודות עורך דין אסף שפירא

עוה"ד שפירא הינו בעל ניסיון רב של כעשור שנים בייצוג של מאות לקוחות במגוון תחומי דיני הנזיקין על גווניהם הרבים ומספק לקהל לקוחותיו שירות יעיל, אמין ואיכותי תוך הקפדה בלתי מתפשרת על סטנדרט מקצועי גבוה ועל יחס אישי לכל אורך הדרך.

קראו עוד »